W Częstochowie ruszyła budowa nowego gmachu sądu rejonowego. W połowie września Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało umowę z wykonawcą inwestycji – częstochowską Przemysłówką. I choć o kilku dni roboty porządkowe w miejscu budowy idą pełną parą, to dopiero w sobotę (6 października) uroczyście wbito pierwszą łopatę i wmurowano akt erekcyjny. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, częstochowscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości oraz szerokie środowiska samorządowe i sądowe.

Częstochowski sąd rejonowy jest jednym z największych w kraju. Każdego roku przybywa spraw na wokandzie, rosną wydziały, ale warunki lokalowe od lat pozostają te same. Przez lata pojawiały się kolejne pomysły, projekty, koncepcje, które nigdy nie wychodziły poza deski kreślarskie projektantów. Budowa pochłonie około 112 mionów złotych. Zgodnie z założeniami inwestora ma się zakończyć w trzecim kwartale 2022 r.

Nowy budynek częstochowskiego sądu będzie miał siedem kondygnacji, z czego pięć ponad powierzchnią gruntu. Pracownicy częstochowskiej Temidy będą mieli do dyspozycji ponad 13 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.