Spór o niższe podatki, czyli zadowolenie mieszkańców kontra sprzeciw samorządowców z partii opozycyjnych. Ich zdaniem, zmiany podatkowe zagrażają finansom publicznym. Władze Częstochowy straszą, że budżet zmniejszy się nawet o 125 mln złotych. Senatorowie Ryszard Majer i Artur Warzocha odpowiadają, że to tylko polityczna kalkulacja. Teraz miasto obcina budżet i straszy dziurami w budżecie.

                Tak dobrze nie było od lat. Gospodarka szybuje w górę. Wraz z nią zadowolenie mieszkańców. Siemianowice Śląskie to przykład, jak skutecznie można rozwijać miasto. Odpowiednio wyszkolona kadra, żelazna dyscyplina finansowa, umiejętne korzystanie ze środków unijnych czy zrównoważony rozwój uplasowały miasto na 3. miejscu w ogólnopolskim Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za 2018 rok. Miasto od kilku lat promuje przedsiębiorczość, bo więcej firm, to większy wpływ do miejskiego budżetu. Dlatego tu zmiany podatkowe to inwestycja we wzrost gospodarczy.

– Polityka fiskalna rządu zasiliła miejski budżet. To 116 mln zł więcej niż w roku 2015 – wyjaśnił podczas konferencji prasowej senator Ryszard Majer.