1 niedzielę, 18 września 2016 roku, w Konopiskach, miały miejsce gminne dożynki. Mało sprzyjająca pogoda nie odebrała zebranym radości ze świętowania. Na uroczystości, którą zainaugurowała Msza Święta, było radośnie, tradycyjnie i rodzinnie. Mocny akcent kulturalny zapewniły występy pań z Kół Gospodyń Wiejskich. Nagrodzono je gromkimi brawami. Gości, wśród których byli częstochowscy parlamentarzyści – poseł na Sejm RP Szymon Giżyński i senator RP Ryszard Majer – powitał gospodarz gminy, wójt Jerzy Żurek. Podczas świątecznego spotkania Wójt wręczył nagrody Mistrzom kontynuacji tradycji rolniczych i przetwórczych: Bożenie Badorze z Hutek oraz Marii i Sławomirze Pastusińskim z Aleksandrii. GRATULUJEMY LAUREATOM!

Życzenia i gratulacje rolnikom przekazali poseł na Sejm RP Szymon Giżyński, również w imieniu ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, oraz senator RP Ryszard Majer i dyrektor Śląskiego Oddziału KRUS w Częstochowie Piotr Dobosz, a w imieniu prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Daniela Obajtka – kierownik biura powiatowego Beata Kocik.

Poseł Szymon Giżyński przemawiając do uczestników dożynek i oddając rolnikom szacunek i hołd powiedział: – Bycie polskim rolnikiem to powód do radości. Ma on przypisane do siebie ważne cechy. Musi mieć silny charakter, musi być pracowity, dzielny, zdyscyplinowany, przewidujący. Te cnoty można mnożyć. Ale również w wizerunku rolnika są takie cechy jak delikatność, subtelność, wynikające z miłości i pielęgnacji tego, co uprawia. Jest jeszcze taka warstwa, jak tradycja, która do Konopisk, jak wszędzie w Polsce, dociera z kilku źródeł. Jest ona komplementarna w warstwie chłopskiej, ziemiańskiej, włościańskiej. Bezcennym dobrem jest to, że polski chłop, polska wieś uczestniczą w wielkim dziele narodowym, w tradycji patriotycznych czynów. Wiek XX przyniósł wspaniałe wiekopomne tego świadectwo. Nie byłoby zwycięstwa w najważniejszej bitwie 1920 roku, gdyby nie postawa polskich chłopów. Nie byłoby mitu Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, gdyby nie chłopcy z polskich wsi – mówił .poseł Szymon Giżyński. Przekazując pozdrowienia od ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, poseł Giżyński podkreślił niespotykaną dotąd symbiozę, jaka obecnie istnieje między tym, co czyni rząd interesu narodowego z panią premier Beaty Szydło i ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem, a pragmatyką i oczekiwaniami polskiej wsi.
– To bierze się z dwóch priorytetów. Przede wszystkim z tego, że polskie rolnictwo we wszystkich kontekstach polityki jest traktowane jako priorytet, jako najważniejszy segment. Drugim priorytetem jest polska własność ojczystej ziemi. Na to Państwo zawsze możecie liczyć i temu będziemy zawsze wierni. Dziękuję za wszystko, co Państwo czynią jako polscy patrioci, bo polski rolnik jest polskim patriotą. Jest to związek integralny, bo polski rolnik polską ziemię darzy największą miłością – stwierdził poseł Szymon Giżyński.
Senator Ryszard Majer dziękując za całoroczny trud rolnikom i środowiskom lokalnym podkreślił, że dożynki dla rolnika są momentem podsumowania, a dla polityków czasem rozliczeń z ich działania. – Po pierwszym roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zapewnił bezpieczny obrót ziemią polską, wdrożył programy „Rodzina 500+”, „Leki dla seniorów”. Ważne jest podnoszenie jakości życia. W regulacjach prawnych staramy się o to, by jakość życia w Polsce była jak najlepsza. I do tego zmierzają działania rządu i działania parlamentarzystów – powiedział senator Ryszard Majer.

Na podstawie: „ Gazety Częstochowskiej – Tygodnika Regionalnego”