W Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyła się konferencja oświatowa „Polskie dziecko – w polskiej szkole”, zorganizowana już po raz 25. przez Wileński Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie.

              Spotkanie odbyło się z udziałem polityków, władz samorządowych, przedstawicieli społeczności szkolnych i organizacji społecznych.
Do uczestników konferencji zwrócił się przebywający z wizytą na Litwie senator Ryszard Majer. „Polskie dziecko w polskiej szkole” tu, na Litwie to temat bardzo ważny i bardzo istotny. Bardzo jestem wdzięczny, że już po raz 25. podejmujecie go, rozważacie i szukacie najlepszych rozwiązań” – powiedział. „Chcę wyrazić ogromną wdzięczność za ten kształt polskości, który tu realizujecie, bo Państwo jako nauczyciele, jako organizatorzy życia szkolnego jesteście prawdziwym skarbem tej ziemi. Skarbem zarówno tu dla młodzieży polskiej, ale też dla nas, Polaków, którzy mieszkają w Polsce i mają świadomość, że mogą na was liczyć, że wy budujecie tożsamość polską poza granicami” – mówił senator R. Majer.
Senator R. Majer podczas wizyt w polskich szkołach podkreślał, że jednym z celów jego wizyty na Litwie jest zapoznanie się z trudną sytuacją polskich szkół w rejonie trockim. „Bo okazuje się, że na poziomie rządowym wszystko wygląda dobrze, ale na poziomie lokalnym są sytuacje, które nas niepokoją” zapewnił, że będzie apelował do władz Polski o to, aby „nieustannie zwiększali wysiłki na rzecz waszego wsparcia”