Konferencja w Częstochowie odbyła się w ramach nowej, ogólnokrajowej kampanii Prawa i Sprawiedliwości „Trasa dotrzymanego słowa”, dotycząca inwestycji lokalnych, które mogły być zrealizowane dzięki wsparciu rządu. Udział w konferencji wzięli radni Klubu Prawa i Sprawiedliwości m. Częstochowy, przedstawiciele sejmiku śląskiego, Transparentnej Częstochowy, media.

              Senator Ryszard Majer podkreślił, że PiS stawia na równy rozwój ośrodków miejskich i  wiejskich, bo każdy obywatel ma prawo do godnego życia.

              – Wpieramy nie tylko te duże sztandarowe miasta, które rozwijały się w poprzednich latach, od 8 lat rozwijamy takie jednostki, jak miasto Częstochowa, która nie jest miastem wojewódzkim, ale jest jednym z największych miast powiatowych i tutaj pragniemy, żeby jak najwięcej się działo – mówił senator Majer. Przypomniał, że Uniwersytet Częstochowski, przed którym miało miejsce spotkanie, od 1 czerwca jest już uniwersytetem klasycznym. – To stało się dzięki zaangażowaniu wielu osób.

               Na przestrzeni ostatnich lat przekształciliśmy Akademię Jana Długosza najpierw Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy, a obecnie w uniwersytet klasyczny. Do grona osób, które szczególnie wpisują się w rozwój tej jednostki, zalicza się pan poseł Szymon Giżyński, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przez wiele lat był szefem fundacji na rzecz utworzenia uniwersytetu  – mówił podczas konferencji senator Ryszard Majer.