W Gruzji 30 października br. odbyła się II tura wyborów parlamentarnych. Wybory obserwowała wspólna misja parlamentarna Sejmu i Senatu. Senatorowie przy procedurze otwarcia lokali wyborczych nie stwierdzili  nieprawidłowości. W skład misji  obok Ryszarda Majera wchodzili senatorowie: Bogdan Borusewicz, Arkadiusz Grabowski, Wiesław Kilian, Andrzej Pająk, Marek Pęk, Aleksander Szwed, Barbara Zdrojewska. Obywatele Gruzji  wybierali parlamentarzystów w 50 okręgach jednomandatowych.
Senatorowie rozpoczęli w niedzielę wcześnie rano obserwację głosowania. Przed otwarciem lokali wyborczych dwuosobowe zespoły rozjechały się do wybranych komisji, gdzie monitorowano przygotowania do ich otwarcia. Byli obecni przy otwarciu lokali i przyglądali się przebiegowi początku głosowania. Senatorowie prowadzili obserwację głosowania do godziny 20:00 czasu lokalnego, czyli do zamknięcia lokali wyborczych, a następnie w wybranych komisjach – proces zamknięcia lokalu wyborczego oraz liczenie głosów. Senatorowie podzieleni na zespoły w Tbilisi i w regionach Dolna Kartlia, Kachetia w obwodowych i okręgowych komisjach wyborczych od 29 października obserwowali przygotowania do  II tury wyborów parlamentarnych. Umożliwiono im obserwacje przyjmowania zapieczętowanych urn wyborczych, liczenia kart i kopert do głosowania. Zespół obserwatorów był również obecny na szkoleniu dla członków komisji.
Pierwsza tura wyborów w tym kraju odbyła się 8 października br. Wybory w Gruzji  odbywają się w systemie mieszanym, proporcjonalno-większościowym (77 mandatów obsadzanych jest na zasadach proporcjonalnych, 73 – w okręgach jednomandatowych). W systemie proporcjonalnym zwycięstwo odniosło rządzące Gruzińskie Marzenie, które zdobyło 48,6% głosów. Drugie miejsce zajęła główna partia opozycyjna – Zjednoczony Ruch Narodowy (27%). Do parlamentu wszedł również prorosyjski Sojusz Patriotów Gruzji (5%). W okręgach jednomandatowych, w pierwszej turze wyłoniono 23 kandydatów. Reprezentują oni Gruzińskie Marzenie.
– Byliśmy tam,  bo ten region Europy ma  szczególne znaczenie i to pragnę bardzo mocno podkreślić nie tylko dla państw takich jak nasze bezpośrednio sąsiadujących z Rosją –  . Gruzini pamiętając wsparcie, jakiego udzielił im śp. Lech Kaczyński – Prezydent RP, przyjmowali nas niezwykle serdecznie i chętnie dzieli się swymi problemami, – komentuje pobyt senator R. Majer.