Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu RP, senator Ryszard Majer uczestniczył w oficjalnej delegacji Senatu RP, która pod przewodnictwem marszałka Stanisława Karczewskiego  odwiedziła Kazachstan. Podczas pobytu delegacja, odwiedziła polskie cmentarze wojenne w Merke i  Ługowoje na południu tego kraju, na których spoczywają żołnierze Armii Andersa.

„Ojczyzna to także pamięć i groby i my pamiętamy dlatego tu jesteśmy” – powiedział  marszałek na cmentarzu w Merke do zgromadzonych tam Polaków, młodzieży  i władz obwodu. Marszałek Karczewski powiedział, że delegacja Senatu przyjechała pochylić się nad grobami naszych przodków. „Dziękuję Kazachom za tę ostatnią kromkę chleba, którą dzielili się z naszymi rodakami, za to, że dzięki Kazachom przeżyli, za to, że o nich pamiętacie” – mówił marszałek.

Senator Anna Maria Anders, córka generała Andersa powiedziała, że czuje się bardzo wzruszona, że może stać na ziemi, w  której spoczywają żołnierze jej ojca. „Nie wszystkim udało się opuścić tę ziemię, ale to ważne byśmy o nich pamiętali i tę pamięć przekazali następnym pokoleniom”  – mówiła.

Ostatniego dnia pobytu w Kazachstanie polska delegacja przebywała na północy kraju – w Oziernoje i Jasnej Polanie  i we wsi Kellerowka – na terenach dotkniętych przez powódź.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w czasie wizyty w tych miejscowościach zapewnił mieszkające tam osoby polskiego pochodzenia, że Polska jest gotowa na ich przyjęcie. „Serdecznie was zapraszamy” – powiedział.

-Więź z Polakami jest bardzo ważna, bo pokazuje jakim jesteśmy Narodem, jakie wartości wyznajemy. Chociaż znaczna część spośród ok. 20 tysięcy Polaków w Kazachstanie nie mówi już w języku polskim, to nadal przyznają się do polskości, kultury polskiej i są katolikami – komentuje swoje spotkania z Polonią senator R. Majer- Z pewnością, nie wszyscy Polacy będą chcieli do nas wrócić, choć ze względów demograficznych byłoby to wskazane, tym niemniej jesteśmy im winni pomoc i wsparcie w tych niełatwych warunkach,  w jakich przyszło im żyć.

wizyta-marszaka-seantu-w-kazachstanie_26910275755_o                          wizyta-marszaka-seantu-w-kazachstanie_26910271025_o