W trakcie międzyparlamentarnej konferencji na temat wspólnej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, która odbyła się w dniach 2 – 4 września 2016 w  Bratysławie, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Ryszard Majer odbył bilateralne spotkanie z Ana Birchall przewodniczącą Komisji ds. Unii Europejskiej Zgromadzenia Narodowego Rumunii.

W trakcie spotkanie podkreślono zbieżność szeregu celów polskiej i rumuńskiej polityki zagranicznej w ramach naszego uczestnictwa w Unii Europejskiej.

– Podkreśliłem, że wobec problemu migracji jesteśmy za budową silnych struktur Unii Europejskiej czerpiącej swą siłę z suwerennych państw narodowych. Zgodny był nasz niepokój wobec brukselskiego projektu rezolucji  dot. pracowników delegowanych, który w sposób niekorzystny traktuje cześć krajów unijnych, m.in. Polskę i Rumunię w sytuacji zatrudnienia pracowników poza granicami kraju pochodzenia. Przypomniałem, że w kwestii tej jednoznacznie wypowiedziały się obie izby polskiego parlamentu zgłaszając swój sprzeciw do rezolucji – wyjaśnia senator R. Majer.